sobota, 9 lipca 2016

Święta Warmia

Nie będę ukrywać, że dla mnie najprzyjemniejszą porą roku na jeżdżenie na wycieczki jest lato. Jednak często robimy krótkie wyjazdy po okolicy poza wakacjami, tak aby urozmaicić sobie codzienność. Warmia zaskakuje bogactwem ciekawych miejsc. Mimo mieszkania tu od dłuższego czasu odwiedzamy miejsca, w których jeszcze nie byliśmy. 

Jednym z takich miejsc jest Stoczek Klasztorny (Warmiński). Szczegółowe informacje o tym miejscu znajdziecie na stronie www.stoczek.pl Mimo dość chłodnego dnia (byliśmy na początku czerwca), mnie zachwycił pięknie utrzymany ogród i urok tego miejsca. I cisza. Żadnych straganów, plastików, tłumów, pamiątek. Klimat zupełnie różny od tego w Świętej Lipce. Dużo wiernych natomiast zbiera się tam w czasie odpustu (koniec sierpnia).
W sanktuarium można obejrzeć miejsce, w którym więziono Prymasa Wyszyńskiego. Idąc do pokojów zajmowanych przez Prymasa warto spojrzeć na sufit, który został pięknie pomalowany. Niestety, malowidła dawno nie były odnawiane, chociaż to też ma swój urok.
Odwiedzając Stoczek nie można pominąć pięknego kościoła. 


Sanktuarium w Krośnie koło Ornety to miejsce, które odwiedziliśmy po wizycie w Stoczku. Niestety byliśmy tam w sobotę i sanktuarium było zamknięte. Ale czyż nie robi wrażenia?Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie <<< TU >>>> Planujemy wybrać się tam jeszcze raz w niedzielę, kiedy sanktuarium będzie otwarte dla zwiedzających. 

***

Na koniec mały dodatek. Oprócz zwiedzania starówek, kościołów czy zamków, zawsze schodzimy z głównego szlaku turystycznego i właśnie tam często zdarza się mi natknąć na jakąś "perełkę" :-)  

Lidzbark Warmiński

"Kto się nudzi, sam sobie winien!"
C. Pavese - Piękne latoPozdrawiam i życzę udanych wojaży dalekich i bliskich! 

wtorek, 5 lipca 2016

Capsule wardrobe - wyjazd służbowy

Jak się spakować na 3-dniowy wyjazd służbowy, na którym będą skrajnie różne aktywności tj.: 
1. Spacer po lesie i grill
2. Oficjalna część z prezentacjami i spotkaniami
3. Uroczysta kolacja (z tańcami)?

Dojazd: 4 godziny wygodnym samochodem z klimatyzacją

Zadanie nieco utrudniła zmienna pogoda - wiadomo zimą i jesienią jest zimno, ale już późną wiosną i latem może być i zimno i gorąco. Kilka dni przed wyjazdem było zimno, ale już od drugiego dnia wyjazdu zapanowały upały. Na zewnątrz, bo w budynku klimatyzację ustawiono na jakieś 18 stopni. Wybierając ubrania takie niuanse trzeba mieć na uwadze.

Mój wybór:
dzień 1: podróż, spacer po lesie, grill (do 24-tej)Dzień 2 i 3: prezentacje i spotkaniaDzień 2: uroczysta kolacjaW walizce miałam jeszcze jeden T-shirt, którego nie użyłam, ale gdybym podróżowała pociągiem lub autobusem, wtedy na pewno by się przydał. 

W drodze powrotnej wszystkie rzeczy, których nie miałam na sobie, w tym kurtka, marynarka i adidasy zmieściły się mojej walizce (rozmiar cabin size). 

Na co zwracam uwagę pakując się na krótki wyjazd?

1. Wybieram rzeczy, w których dobrze się czuję. Jeżeli wybranych ubrań nigdy ze sobą nie zestawiałam, w domu robię próbę czy do siebie pasują. 

2. Biorę pod uwagę aktywności, jakie są przewidziane w programie, tak aby nie chodzić po lesie na obcasach i nie jeść uroczystej kolacji w swetrze i jeansach (ale jeśli ktoś lubi - to ok).

3. Każda wybrana na wyjazd "góra" (bluzki, swetry) pasuje do każdego dołu, bo czasem zdarzy mi się coś na siebie, na przykład, wylać. 

4. Buty przede wszystkim muszą być wygodne. W domu zatem zostały piękne czarne szpilki, w których jestem w stanie wytrzymać 2 godziny. Koturny, które zabrałam (na zdjęciu z walizką widać je z boku) są wygodne jak kapcie, choć nie tak piękne. Zdecydowanie potrzebuję niskich, wygodnych, eleganckich szpilek. 

5. Ograniczona paleta barw (wspominałam o tym <<<TU>>> ) była super posunięciem, bo większość rzeczy do siebie pasuje i wybór ubrań na wyjazd zajmuje mi bardzo mało czasu.   

Macie swoje patenty na pakowanie się? Z przyjemnością o nich poczytam!

poniedziałek, 4 lipca 2016

TUSAL lipiec 2016

Rzetelnie składam nitki do słoika. Wydaje się pełen, ale przy odpowiedniej kompresji jeszcze dużo pomieści.